Az 1725-ös nemességi vizsgálat


A vizsgálatra szeptember 20-án, csütörtöki napon került sor Olgya nevű helységben, Nemes Stermenszky András Pozsony vármegye szolgabírája, Molnár Mihály esküdt, Csizmadia András 78 éves Nagymagyar-i (1. számú tanú, szül. 1647), Bognár Mihály 55 éves Nagymagyar-i (2. számú tanú, szül. 1670), Sebestyén Mihály 65 éves Csenke-i (3. számú tanú, szül. 1660), Csilling Menyhért felesége Csiba Ilona 87 (???) éves Kismagyar-i (4. számú tanú, szül. 1638???) és Győri Julianna 75 éves Olgya-i (5. számú tanú, szül. 1650) lakosú tanúk jelenlétében. A tanúknak két kérdésre kellett a hiteles választ megadni:

1. "Tudgyaé és emlékeziké reá a Tanú? hogy Csörgey Istvány és Ferencz édes Attyok néhai Csörgey Gergely és annak "elődjei" igaz Nemes Emberek voltak és mindenkor Nemes Szabadsággal és Authoritással élteke az Nemes Vármegyében valamint több Nemes Urajmék Curiát is birván Gombán, mellyet az Instansok Mi Palatinus Urunk és Excellenciája Donátioja mellett bírnak"

2. "Tudgyaé, láttaé vagy is hallotaé az Tanú? hogy Instans Uraimék Attyának néhai Csörgey Gergölnek kéznél lett volna az Csörgey Familiát illető Armalis20 és azon Armalis hová lett, és mi módon veszett el tölük, nem de nem háborúnak alkalmattosága miatt, a Pogány Ellenség altal veszetté ell."

Az első tanú vallomása szerint a vizsgált személyek igaz nemes emberek voltak, akik mindenkor nemesi szabadságban éltek és Gombán nemesi kúriával rendelkeztek a régi adományuk által, amely viszont elveszett tőlük. Ezt a vallomást megerősíti a további két tanú is. A negyedik tanú, Csiba Ilona, eskü alatt vallja, hogy a vizsgált személyeknek az édesanyja. Az ötödik tanú vallomása szerint a vizsgált személyeknek volt címeres nemeslevelük, de az atyjuktól, néhai Csörgey Gergelytől, a török elleni háborúban elveszett. A tanúk vallomását és ez által István és Ferenc nemességét a szolgabíró és az esküdt hitelesítették.

A nemességi vizsgálat jegyzőkönyve alapján 1727-ben, a vizsgált személyek kérésére, gróf Pálffy Miklós Pozsony vármegye főispánja egy újabb nemességet elismerő oklevelet/adománylevelet adott ki, melyben végérvényesen megerősítette Csörgey István és Ferenc nemességét, illetve Zalka Ferenc nemességét is.

Az említett oklevél regesztája - rövid ismertető kivonatja:
"Pálffy Miklós gróf Magyarország nádora, Pozsony vármegye örökösfőispánja,...tudtul adja, hogy a jelen irat keltének időpontjában és helyén tartott közgyűlésen vitézlő és nemes Zalka Ferenc, Csergey István és Ferenc alázatosan kérték, hogy igazi és kétségtelen nemességükről (amiről már korábban bemutatták jelen vármegye bizonyságlevelét a lezajlott vizsgálatról, amiből nyilvánvalóan látszik, hogy az őseiknek armálisuk volt, amit a tanúk láttak is, a szerencsétlen zavargások idején azonban elveszett) hiteles bizonyságlevelet adjanak ki. A kérelmüket jogosnak tartja és elismeri, hogy ők Magyarország kétségtelen nemesi, aminek hiteléül jelen bizonyságlevelet adja ki.
Kelt Pozsony vármegye közgyűlésén az azonos nevű szabad királyi városban 1727. január 24-én."

Németh Tibor - Családtörténetek
Minden jog fenntartva - 2024
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el